Automobilių servisas

Kokybiškas Jūsų automobilio aptarnavimas

Pagrindinis / Tinklaraštis / Automobilių elektros generatoriai

Automobilių elektros generatoriai

Automobilių elektros generatorių paskirtis — dirbant varikliui įjungtus imtuvus aprūpinti elektros energija ir įkrauti akumuliatoriaus bateriją. Kad elektros imtuvus ir akumuliatorių baterią būtų galima apsaugoti nuo sugadinimo, reguliatorius turi išlaikyti pastovią generatoriaus generuojamą įtampą. Generatorius yra pagrindinis elektros energijos šaltinis. Jis maitina visus srovės imtuvus ir įkrauna akumuliatorių bateriją, kai jo įtampa yra didesnė už baterijos elektrovaros jėgą. Automobiliuose dažniausiai naudojamas lenktapolis kintamosios srovės elektros generatorius. Jis taip vadinamas dėl rotoriaus sandaros. 

Automobilių elektros generatorių pagrindinės detalės

  • Korpusas su dviem rotoriaus veleno guoliais
  • Lenktapolis rotorius su žadinimo apvija ir kolektoriaus žiedais
  • Trys statoriaus apvijos
  • Šeši galios ir trys žadinimo diodai
  • Du prie kolektoriaus žiedų spaudžiami angliniai šepeteliai.
Automobilių elektros generatoriai

Generatoriaus veikimo principas

Trys statoriaus apvijos išdestytos 120° kampu ir sujungtos žvaigžde. Apvijų pradžios sujungtos su lygintuvo grandine. Sukantis rotoriui kiekvienoje statoriaus apvijoje generuojama kintamoji įtampa. Visas tris kintamasias įtampas pavaizdavus vienoje koordinačių sistemoje matosi, kad trys kintamosios srovės generatoriuje sukuriamos kintamosios įtampos yra perstumtos viena kitos atžvilgiu. Kai rotorius turi du polius, šis pastumimas lygus 120°. Naudojant dvylikos polių lenktapolį rotorių, gaunamas 20° pastumimas. Prie šių trijų gautų kintamųjų įtampų prijungus elektros variklį, trimis jo statoriaus apvijomis tekės kintamos srovės. Kintamosios srovės statoriaus apvijose sukuria magnetinius laukus, kurių stiprumas ir kryptis nuolat keičiasi. Bendras šių trijų magnetinių laukų veikimas sukuria besisukanti magnetinį lauką. Prie galinio dangtelio pritvirtintas reguliatorius ir kištukinės jungtys B+ ir D+, kuriomis generatorius prijungiamas prie automobilio elektros tinklo bei kontrolinės generatoriaus lemputės. Lenktapolis rotorius sudarytas iš dviejų dalių, tarp kurių įstatyta žadinimo apvija. Vienos pusės lenkti poliai įeina į tarpus tarp kito pusės polių. Aušintuvuose įtvirtinti šeši galios ir trys žadinimo diodai, nes lygindami srovę diodai įkaista. Kintamosios srovės generatoriaus trys kintamosios įtampos lyginamos dvipusiu lygintuvu – tilteliu. Tokioje grandinėje prie kiekvienos apvijos prijungti du diodai. Diodai apvijų pradžias jungia viena su kita. Trys diodai sudaro teigiamąjį polių ir trys – neigiamąjį. Kintamosios srovės generatoriuje sukeliamos trys kintamosios įtampos išlyginamos trifazio tilteliu. Diodai, kurie yra jungiami prie teigiamo akumuliatorių baterijos gnybto, vadinami teigiamais diodais, o kurie jungiami prie neigiamo gnybto – neigiamais diodais. 

 

Elektros generatorių priežiūra

Kintamosios srovės automobilių elektros generatoriams reikia nedaug priežiūros. Reguliatorių greitai galima patikrinti voltmetru, prijungus prie + ir — . Generatoriaus įtampa turi būti pastovi ir lygi, priklausomai nuo reguliatoriaus tipo, tarp 13,4 ir 14,5V. Tikslesnis generatoriaus ir reguliatoriaus tikrinimas atliekamas esant apkrovai ir įvairiems sukių dažniams. Tikrinama vadovaujantis gamintojo nuorodomis. Išmatuotos reikšmės lyginamos su gamintojo nurodytomis reikšmėmis. Jei reikšmės nesutampa, matavimas kartojamas įstačius naują reguliatorių. Taip galima greitai nustatyti, ar gedimas yra reguliatoriuje, ar generatoriuje. Jei gedimas generatoriuje, specialiu tikrinimo prietaisu galima patikrinti apvijų ir diodų būklę.

Generatorių taisymas

Generatorius atlieka energijos generavimo funkciją. Dažniausios generatoriaus gedimo priežastys:

  • Susidevėję generatorių šepeteliai
  • Sudegę ar susidevėję kontaktiniai žiedai
  • Sugedęs įtampos reguliatorius
  • Sugedusios statoriaus apvijos arba įvykęs trumpas sujungimas tarp apvijų
  • Sugedęs lygintuvo diodų blokas (diodinis tiltas)
  • Susidevėjęs generatoriaus laisvos eigos skriemulis

Automobilio elektros generatoriaus remonto metu jis yra išardomas, nustatomi gedimai, pakeičiamos sugedusios (neveikiančios) detalės, generatorius surenkamas ir patikrinamas.

Susisiekime

Palikite užklausą ir netrukus su Jumis susisieksime

Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Instagram
Vk